כולסטרול וזיכרון

מחקר חדש שבוצע במיניאפוליס אשר בארצות הברית, בדק את הקשר בין רמות גבוהות של כולסטרול ולחץ דם לבין סיכון מוגבר לבעיות זיכרון וקוגניציה בגיל המבוגר.בעיות זיכרון
במחקר השתתפו כמעט 5000 איש, מתוכם כ-3500 גברים ו-1500 נשים. המחקר נערך לפרק זמן של כעשר שנים ובמהלכו בוצעו שלוש בדיקות להערכת תפקוד קוגניטיבי  של המשתתפים. הבדיקות נעשו בתחומים כגון הגיון , זיכרון , אוצר מילים ויכולת התבטאות שוטפת בשפה.

נקודות ההשוואה אשר נבדקו היו גיל, מין רמת "הכולסטרול הטוב" (HDL) ו"הרע" (LDL) לחץ הדם, רקע של עישון ומחלות נוספות כגון סוכרת.
המחקר מצא כי ככל שלאנשים יש סיכוי גבוה יותר לחלות המחלות לב, כך עולה הסיכון להתפתחות הפרעות בזיכרון ובעיות קוגניטיביות בגיל המבוגר, זאת כמובן בהשוואה לאוכולוסיה אשר הסיכוי לחלות במחלות לב בה נמוכה יותר הודות לנתונים אישיים ופיסיולוגים.
נראה כי לגברים שסבלו מלחץ דם גבוה ורמות גבוהות של כולסטרול (בעיקר מסוג ה-LDL) היה 10% יותר סיכוי לירידה כללית בתחום התפקוד הקוגניטיבי בהשוואה לנשים בעלות אותן גורמי סיכון. התחום היחידי אשר לא נפגם היה יכולת החשיבה ההגיונית .

מהו הרקע לממצאים אלו ?

קיימת מגמת התפתחותית בעולם הרפואה בניסיון למצוא את הסיבות המובילות למחלות דמנציה כגון מחלת האלצהיימר.
מחקרים רבים נעשו לגבי הנזק הפתלוגי הנגרם בתאי המוח ומוביל למחלות שיטיון. לדוגמא, ידוע כי הנזק המתרחש במרכזים שונים במוח במחלת האלצהיימר, נגרם כתוצאה מהצטברות עודפת של חלקיקי חלבונים וכתוצאה מדלקת כרונית במוח, הנוצרת בניסיון "להיפתר" מחלבונים אלו.

העובדות אשר פחות ברורות הן מה מוביל להצטברות החלבונים והאם תהליכים מסוימים בגוף מאיצים או מחמירים את הבעיה.לכן, חלק נרחב מן המחקרים המתבצעים היום הם אינם על סוג הנזק הקיים, אלא בעיקר על הגורמים המובילים או מזרזים את הנזקים.

ממספר מחקרים שנעשו עד כה, כבר נראה כי קיים קשר בין לחץ דם וכולסטרול גבוה לבין מחלת האלצהיימר. מחקר שהתפרסם בשנת 2001 ובוצע בפינלד מצא קשר בין לחץ דם גבוה וסיכון למחלת האלצהיימר, זאת בעקבות מחקרים מוקדמים שכבר נעשו ונלמדו באותו העיניין.

האחרונים הצביעו על כך כי בקרב אנשים המטופלים בתרופות להורדת לחץ דם ושלא נרשם בקרב המטופלים ירידה משמעותית, נראה כי שנים לאחר מכן הסיכון לירידה קוגניטיבית אצלם היה גבוה יותר.
ערכים גבוהים של כולסטרול, בעיקר בשילוב עם לחץ דם גבוה נמצאו כמזיקים ויתכן כי אכן הם מהווים גורם סיכוני להתפתחות אלצהיימר בגיל מאוחר יותר. בנוסף לכך נראה כי הסיכון אף גבוה יותר בקרב חולים הלוקים בצורה התורשתית של מחלת האלצהיימר. הצורה התורשתית מופיעה בגיל צעיר יותר ונגרמת בחלקה בשל מוטציה בגן הנקרא Apo E.

כיצד משפיע הכולסטרול על הזיכרון?

כידוע, כולסטרול ולחץ דם גבוה גורמים למצב הנקרא "טרשת עורקים" (atherosclerosis) הגורם להתקשות העורקים ולסיכון מוגבר להיווצרות קרישי דם וחסימות בזרימת הדם התקינה. לפי ההשערות הקיימות יתכן ובעיות אלו מחמירות את הנזק הפתולגי הנגרם בדמנציה על ידי ירידה בזרימת הדם לרקמה הפגועה. השערה נוספת היא כי יתכן ומצב זה אף גורם לנזק ישיר לרקמות המוח ולכן להחמרה של התפקוד הקוגניטיבי.

את הסיבה המדעית המדויקת המקשרת בין לחץ דם וכולסטרול גבוה לבין הפרעה בזיכרון וירידה בתפקוד הקוגניטיבי, טרם גילו ומרבית המחקרים למעשה בודקים בעיקר ניתוחים סטטיסטים ושאלונים לקבוצות בסיכון. יתכן וזוהי תחילתה של דרך לבידוד גורמי סיכון למחלות הדמנציה ולמניעה מוקדמת של ירידה בתפקוד קוגניטיבי בגיל המאוחר.

אולי יעניין אותך גם:

היפרליפידמיה – מהי? וכיצד היפרליפידמיה קשורה לרמות הכולסטרול בדם?

Picture of טל מרום מטפלת בכולסטרול
טל מרום מטפלת בכולסטרול

טל מרום, מנהלת ומיידת המרכז לטיפול בכולסטרול. טל מגיעה עם ניסיון עשיר בתחום ומיד לאחר סיום הלימודים באקדמיה הקדישה את זמנה לעזור למטופלים להגיע להצלחות ותוצאות משנות חיים

אז מה היה לנו בכתבה: