כולסטרול גבוה וסיכונים למגבלות תפקודיות: כיצד בעיות לב משפיעות על איכות החיים

פעילות גופנית פשוטה כמו עלייה במדרגות או הליכה למרחקים ארוכים יותר יכולה להפוך למשימה מאתגרת מאוד עבור אנשים הסובלים מרמות כולסטרול גבוהות ובעיות לב קשורות. כולסטרול גבוה מגביר את הסיכון לטרשת עורקים, ישנה חסימת עורקים אשר מעקבת את זרימת הדם אל הלב ואל חלקים אחרים בגוף. כתוצאה מכך, החולים חווים קוצר נשימה, חולשה ועייפות כרונית כבר לאחר מאמץ קל.

תסמינים ותופעות

"הסימפטומים הראשונים של חסימות בעורקים של הלב הם לרוב כאבים או חוסר נוחות בחזה במהלך פעילות גופנית," מסבירה ד"ר אביבה כהן, רופאה קרדיולוגית ממרכז הרפואי וולפסון. "הכאבים עלולים להיות כבדים ולגרום לחולשה חמורה יותר ממאמץ קל יחסית כמו עלייה במדרגות או הליכה מהירה."

השפעה על איכות החיים

חוסר היכולת לבצע פעילויות גופניות פשוטות משפיעה באופן ניכר על איכות החיים של החולים. הם נאלצים להימנע מפעילויות יומיומיות כמו קניות עם משאות, ניקיון הבית ופעילויות חוץ וטיולים. המגבלות הללו יוצרות תלות בבני משפחה ועלולות לגרום לתסכול, דיכאון וחרדה.

עזרים לשיפור איכות חיים

עבור אנשים עם מגבלות תנועתיות חמורות יותר, קיימים עזרים שונים העשויים לשפר את איכות החיים ולאפשר רמת עצמאות גבוהה יותר. מעלונים לנכים וכיסאות גלגלים חשמליים יכולים להקל על היציאה מהבית ולבצע מטלות פשוטות כמו קניות או הליכה קצרה. כמו כן, ישנן מכונות הליכה ייעודיות לשימוש ביתי שיכולות לאפשר תרגול בטוח עבור מי שמתקשים בהליכה במרחבים גדולים.

מניעה וטיפול

מומחים ממליצים על אימוץ אורח חיים בריא עם תזונה עשירה בפירות וירקות, פעילות גופנית מותאמת וטיפול תרופתי מתאים כדי לשלוט ברמות הכולסטרול הגבוהות ולשפר את יכולת הגוף להתמודד עם מאמץ גופני. חשוב גם להיגמל מעישון ולהימנע ממשקל עודף.

"הגורמים המשמעותיים ביותר לטרשת עורקים ובעיות לב הם רמות כולסטרול גבוהות, יתר לחץ דם, עישון וחוסר פעילות גופנית," אומרת ד"ר כהן. "שינוי אורח החיים באמצעות דיאטה תזונתית ותרגול סדיר יכול לשפר באופן משמעותי את היכולות הפיזיות של החולים ואת סיכויי ההחלמה שלהם."

פעילות גופנית מותאמת

משרד הבריאות ממליץ על הליכות קצרות למרחקים גדולים יותר, שימוש במדרגות במקום במעליות וכן תרגילי התעמלות קלים כמו שחייה או רכיבה על אופניים. פעילויות פשוטות אלה יכולות לשפר את היכולות הפיזיות ואת תחושת הרווחה הנפשית של החולים.

חשיבות המעקב הרפואי

יחד עם כל אלה, חשוב להקשיב לגוף ולהימנע ממאמץ יתר העלול להיות מסוכן. שיתוף הרופא המטפל בכל שינוי בתסמינים חשוב במיוחד על מנת לשמור על בריאות וחיים פעילים וטובים יותר.

לסיכום,

בעיות לב וכולסטרול גבוה מהווים איום משמעותי על איכות החיים ויכולת התפקוד של מי שסובלים מהן. מגבלות פיזיות בפעילויות יומיומיות פשוטות כמו עלייה במדרגות או הליכה למרחקים ארוכים יכולות להוביל לתסכול, דיכאון ותלות בזולת. למרות זאת, קיימות דרכים רבות להתמודד עם המצב ולשפר את היכולות הגופניות והנפשיות.

אימוץ אורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה, פעילות גופנית מותאמת, עזרים מתאימים כמו מעלונים וכיסאות גלגלים חשמליים, וכמובן ציות להוראות הרפואיות והטיפול התרופתי – כל אלה עשויים לשפר באופן משמעותי את התפקוד ולהחזיר רמה גבוהה יותר של עצמאות. המפתח הוא המוטיבציה והרצון לשינוי, יחד עם מעורבות ותמיכה של בני המשפחה והצוות הרפואי המטפל.

בסופו של דבר, השמירה על בריאות הלב וניהול נכון של רמות הכולסטרול הם המפתח לחיים איכותיים, פעילים ומלאים גם בגיל מבוגר. על כן, חשוב להתמיד בשמירה על אורח חיים בריא ובמעקב צמוד אחר הבריאות משלבים מוקדמים ככל האפשר.

Picture of טל מרום מטפלת בכולסטרול
טל מרום מטפלת בכולסטרול

טל מרום, מנהלת ומיידת המרכז לטיפול בכולסטרול. טל מגיעה עם ניסיון עשיר בתחום ומיד לאחר סיום הלימודים באקדמיה הקדישה את זמנה לעזור למטופלים להגיע להצלחות ותוצאות משנות חיים

אז מה היה לנו בכתבה: