כורכומין להורדת כולסטרול

כורכומיןכששואלים כל אדם בעולם מהו ההיבט הבריאותי המפריע לו ביותר, התשובה ככל הנראה תהיה כולסטרול גבוה. כולסטרול מרכיב את הציפוי החיצוני של תאים חיוניים של חומר שומני. הגוף ממקבל את הכולסטרול באמצעות ייצור צריכה תזונתית.

מקורות תזונתיים עיקריים של כולסטרול הם עופות, בשרים, מוצרי חלב ודגים.

יחד עם זאת, אם מתרחשת בגוף כמות יתר של כולסטרול, ברמה גבוהה מהנדרשת על ידי הגוף, הוא מצטבר בדפנות כלי הדם. כולסטרול המצטבר בכלי הדם, במיוחד בעורקים העיקריים של הגוף, מציב את הלב בסיכון להתקף או דום לב. בעיה זו היא אחד הגורמים המובילים למוות.

בעיות בריאותיות הקשורות לרמות כולסטרול גבוהות

רמות גבוהות של כולסטרול עלולות לגרום לבעיות בריאות שונות כגון טרשת עורקים, מחלות לב וכלי דם, התקפי לב, שבץ ותחלואה כללית. קיימים שני סוגי כולסטרול הנמצאים בגוף: ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה, הנקרא 'כולסטרול רע' (LDL), וליפופרוטאין בצפיפות גבוהה, הנקרא 'כולסטרול טוב' (HDL).

אנשים בעלי רמות גבוהות של כולסטרול רע בגוף, נמצאים בסיכון ללקות במחלת לב כלילית. מצד שני, כולסטרול טוב מונע טרשת עורקים. תזונה בריאה, פעילות גופנית, משקל גוף, מין, סוכרת וגיל, הם מספר גורמים המשפיעים על רמות הכולסטרול.

השפעות כולסטרול גבוה על הבריאות

רמות כולסטרול מתחת למאתיים נחשבות לנורמאליות, ורמות הנעות בין 200-239 נחשבות לגבוהות באופן גבולי. שילוב תזונה ותרופות משמשים לטיפול בכולסטרול גבוה. כולסטרול או היפרכולסטרולמיה גבוה היא הפרעה במצבורי כולסטרול בכלי הדם, הבולם את זרימת הדם. במצב המוביל ללחץ דם גבוה ובעיות לב כגון התקף לב או דום לב.

הסיבות העיקריות להיפרכולסטרולמיה בעולם של היום הן השמנת יתר, אכילה עודפת של מזונות שומניים וסוכרים, והיסטוריה משפחתית של כולסטרול גבוה, אך ניתן לצמצם אותו בגוף באמצעות הקפדה על משקל בריא ותזונה נכונה.

השיטות הקיימות להפחתת כולסטרול

פעילות גופנית סדירה, הפחתה בצריכת מזונות שומניים, צריכת יותר פירות וירקות, מסייעים בהפחתת תסמיני היפרכולסטרולמיה. יחד עם זאת, ברוב המקרים, תכופות המיועדות להפחתת לחץ דם גבוה ותרופות נגד הגברת כולסטרול, נדרשות בשילוב עם ההקפדה על התזונה והפעילות הגופנית, במיוחד במקרים כרוניים וכשהמספרים גבוהים באופן משמעותי.

כיום קיימות מספר בעיות הקשורות לתרופות נגד כולסטרול, והמשמעותית שבהן היא האינטראקציה שלהן עם תרופות אחרות. לכן קיימת נטייה לעבור לטיפולים חדשים ופחות רעילים להשגת שליטה ברמות הכולסטרול בגוף, והפחתתן.

כורכומין כשיטה טבעית להפחתת כולסטרול

מספר צמחי מרפא טבעיים ותוספי תזונה ידועים ביכולתם לשמור על רמות כולסטרול בריאות ולהפחית כולסטרול והיפרכולסטרולמיה ברמות קלות. טיפולים מועדפים אלו מסייעים במניעת ההפרעה, ואחת האפשרויות החשובות של צמחי מרפא, המתגלה כטיפול חשוב בשליטה על רמות כולסטרול, מניעת הגעה לרמות גבוהות והפחתתו גם במקרים כרוניים, הוא כורכום.

המרכיב הפעיל בכורכום, המכונה כורכומין, מסייע במניעת עליית הכולסטרול בגוף ומסייע גם להפחתת הרמות הגבוהות במהירות וביעילות, בקרב אנשים הסובלים מהיפרכולסטרולמיה רצינית. כיום ברור כי עודף כולסטרול מהווה בעיה משמעותית, וזוהי השיטה הטבעית לשלוט בו. צריכת כורכומין בצורת תוספים או באופן טבעי, מסייעת בהשגת מטרת הפחתת רמות הכולסטרול.

Picture of טל מרום מטפלת בכולסטרול
טל מרום מטפלת בכולסטרול

טל מרום, מנהלת ומיידת המרכז לטיפול בכולסטרול. טל מגיעה עם ניסיון עשיר בתחום ומיד לאחר סיום הלימודים באקדמיה הקדישה את זמנה לעזור למטופלים להגיע להצלחות ותוצאות משנות חיים

אז מה היה לנו בכתבה: