אנטיביוטיקה ונטילת סטטינים – שילוב קטלני

אנטיביוטיקה ונטילת סטטינים – שילוב קטלנינטילת סטטינים ואנטיביוטיקה בו זמנית קשורה לפגיעה בשרירים, בכליות ולמצבים חמורים יותר בקרב אנשים בגילאי 65 ומעלה, אצלם התגובות עלולות להיות מסכנות חיים.

תופעות הלוואי נובעות, בין היתר, כתוצאה מאינטראקציות מסוכנות של שתי התרופות עם אנזים בכבד. אנטיביוטיקה מאטה את תפקוד האנזים בכבד, כך שהוא אינו מסוגל לעבד סטטינים, והשלב הבא הוא הצטברות רעלים בדם.

התסמינים כוללים כאבי שרירים, פגיעה בכליות, אי ספיקת כליות או גרוע מכך: רעילות המובילה למצב קטלני.

התופעות השליליות של אנטיביוטיקה

חוקרים סקרו את התרופות שנצרכו בקרב למעלה מ-144,000 חולים קנדים בגילאי 65 ומעלה. הם גילו שמטופלים הנוטלים סטטינים, אשר נקבעו לצד אנטיביוטיקה, קלריתרומיצין או אריתרומיצין, הגיעו לאשפוז בבית החולים עם התמוטטות שרירים, בשיעור גבוה פי שניים בהשוואה לאנשים שלא נטלו את שילובי שתי התרופות.

הסיכון היחסי למוות בגיל שלושים גבוה פי 1.5 בקרב חולים מבוגרים שלוקחים סטטינים עם קלרתרומיצין או אריתרומיצין. מטופלים שנוטלים סטטינים ואזירומיצין אנטיביוטי, שעובד אחרת, לא חוו את הרעילות המוגברת.

חשיבות המחקר

זהו המחקר הראשון המבוסס על אוכלוסיה, שבחן מספר גדול של חולים, והמטרה הייתה למנוע נטילת שילובים מסוכנים של תרופות.

המדענים מזהירים מפני מרשמים הנקבעים בתדירות גבוהה למטופלים מבוגרים. במבט קדימה, מרשם סטטינים נפוץ ביותר, וגם אנטיביוטיקה משמשת לטיפול במצבים נפוצים במבוגרים, כגון דלקת ריאות, זיהומים בדרכי הנשימה, ובעיות סינוסים.

הרעילות אינה בהכרח סיבה ותוצאה

אם הדלקת אינה משתפרת לאחר מספר ימים על אנטיביוטיקה, יתכן שזוהי תגובת המטופל לתרופות, ובמצב זה יש להתייעץ עם הרופא לגבי שינוי המרשם.

קרדיולוגים ומומחי רפואה מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד בבוסטון מזהירים שהמחקר היה תצפיתי ואין להתייחס אל ממצאיו כאל מסקנות סופיות.

זיהוי אינטראקציה מזיקה לתרופות

תסמינים שאינם פרטניים לתגובות שליליות לתרופות, כגון כאבי שרירים חמורים, מתרחשים עם רעילות הסטטינים. במקרים רבים, אדם חווה תסמינים אלו עם הצטננות קשה, ולכן קשה לקבוע את הגורם המדויק.

אך אם אדם מגיע לבית החולים עם רעילות סטטינים, יש לבדוק את הגורם לתסמינים. הרופאים בודקים את הכליות, שהן האזור האחראי לתגובת תופעות הלוואי לאינטראקציה של התרופות. הם מבצעים בדיקת תפקוד כליות, ולעיתים קובעים דיאליזה דחופה.

חשוב לעקוב אחר תסמינים חריגים שעשויים להצביע על תגובה שלילית לתרופות. כאבי שרירים מעידים במקרים רבים על סימן אזהרה לתגובה שלילית לתרופה חדשה, וכשמתחילות תופעות הלוואי, יש להתייעץ מיד עם הרופא.

כיצד להימנע מתגובה שלילית לאנטיביוטיקה וסטטינים?

יש להבין איזו אנטיביוטיקה מתאימה. רופאים מציינים שאזיטורמיצין עשויה להיות בחירה בטוחה יותר לחולים שלוקחים תרופות סטטינים. אנטיביוטיקה זו יעילה נגד זיהומים כגון דלקת ריאות, ונקבעת ברוב המקרים לחמישה ימים.

אפשרות נוספת היא להשעות את נטילת תרופות הסטטינים באופן זמני בלבד למשך תקופת המרשם האנטיביוטי. ניתן להפסיק את הסטטינים למשך חמישה עד עשרה ימים, ולאחר מכן לחדש את הצריכה כאשר מסתיים הטיפול האנטיביוטי. אך השיבה לסטטינים חיונית לשליטה בכולסטרול.

מרשמי אנטיביוטיקה שאינם הולמים

כשאדם סובל מזיהום ויראלי, אנטיביוטיקה לא תסייע לו. השיטה הטובה ביותר להימנע מאינטראקציה של תרופות ותסמיני רעילות היא להימנע מנטילת אנטיביוטיקה אלא אם כן זקוקים לה באמת, והרופא קובע שהיא תאיץ את ההתאוששות.

יש להקפיד להתייעץ עם הרופא לגבי כל התרופות הנצרכות על מנת למנוע אינטראקציות שליליות של מספר מרשמים.

ברוב המקרים, החולים יודעים אילו תרופות הם לקחו כשתסמיני התגובות השליליות הרעילות התחילו, אך גם אם אינם יודעים לפרט את המרשם המדויק, הרופא יכול ליצור קשר עם בית המרקחת על מנת לברר איזו תרופה המטופל נטל, העלולה להיות רעילה.

ראו גם:

האם סטטינים עלולים לגרום לסוכרת?

טל מרום מטפלת בכולסטרול
טל מרום מטפלת בכולסטרול

טל מרום, מנהלת ומיידת המרכז לטיפול בכולסטרול. טל מגיעה עם ניסיון עשיר בתחום ומיד לאחר סיום הלימודים באקדמיה הקדישה את זמנה לעזור למטופלים להגיע להצלחות ותוצאות משנות חיים

אז מה היה לנו בכתבה: