חולי כולסטרול בישראל

חולי כולסטרול סובלים מכולסטרול גבוה בדם מה שמביא לסתימת העורקים ולמחלות כלי דם ולבעיות בתפקוד הלב. חולי זה הוא אחד מהתחלואות הגדולות במערב. למעשה, מחלות לב וכלי דם הם מהגורמים המרכזיים לתמותה בעולם. ישראל מבחינה זו כמו כל מדינה מערבית אינה יוצאת דופן, כאשר גם בארץ מעל ל50% מהתמותה נגרמת כתוצאה מבעיות לב וכלי דם.  ככל שעולה הגיל עולה הסיכוי לכולסטרול גבוה בדם.

רוב חולי הכולסטרול הינם מבוגרים, אך אין לטעות ולחשוב שזה חלק מתהליך ההזדקנות ולכן הוא בלתי נמנע. הסטטיסטיקה העגומה מראה כי אחוז הנפטרים מבעיות אלו עלה וממשיך לעלות בהתמדה במשך 100 השנים האחרונות. לעיתים, כולסטרול גבוה נובע כתוצאת ממחלה תורשתית כדוגמת היפרכולסטרומיה משפחתית, המביאה לערכים גבוהים של כולסטרול בדם. מצב זה מחייב אבחון מוקדם, המאפשר טיפול מהיר המסייע במניעת מחלות ובהקטנת מקרי התמותה.

בשנים האחרונות ניתן לראות כי שכבת הגיל בה מתגלה רמת כולסטרול מדאיגה, קטנה מידי שנה. הכולסטרול הפך לתופעה גם בקרב ילדים, מה שמחייב השגחה של ההורים על התזונה אותה צורכים הילדים.

תזונה לקויה וכולסטרול

לא ניתן להפריד או לנתק את הקשר בין אורח החיים המערבי לתחלואה זו. לא צריך להיות רופא כדי להבין שכולסטרול ותזונה הולכים יחד, מה שמשפיע הן לחיוב והן לרעה על חיינו. רוב האנשים במערב אוכלים יותר ממה שהם צריכים לאכול. בעיית התזונה אינה מתבטאת רק בכמויות האוכל שאנו צורכים ללא צורך אמיתי אלא בהרכב של המאכלים ובמגוון שלהם.
אנשים נוהגים היום לאכול יותר מזון שומני ודל בערכים תזונתים. לאנשים מסויימים אכילה בחוץ עם כולסטרול גבוה יכול להיות סיכון חיים של ממש- עליהם להשגיח על פי כמה על המזון שהם מכניסים לגופם.

כולסטרול גבוה נובע מתזונה לקויה מאוד ולא מאוזנת. כולסטרול גבוה ניתן להפחתה על ידי שינוי אורח החיים שמתבטא בשינוי תזונתי והתעמלות על בסיס קבוע ותכוף. שינוי התזונה יכולה להפוך את הנתונים על פיהם ולגרום לניקוי העורקים מה שימנע מהחולים להגיע למצב של צינתור כאשר מדברים על התרחיש היחסית קל ולניתוחי לב מסובכים יותר כאשר מדברים על תרחישים רציניים יותר.

התהליך שמתחיל עם כולסטרול גבוה שנובע בעיקר מתזונה לא בריאה המבוססת על שומנים רבים ממשיך בתהליך של טרשת עורקים, דהיינו, סתימת העורקים או הסתיידות העורקים. סתימת העורקים עלולה לגרום למצבים קשים מאוד כגון: שבץ מוחי והתקף לב, שכן הסתימה מונעת זרימת דם תקינה למרכזי עצבים במוח או לאיבוד אחוזים ניכרים מיכולתו של שריר הלב. במקרים חמורים שאינם כאמור נדירים מצב זה עלול לגרום לנכות חמורה ואף למוות.

עישון וכולסטרול

כשאנו אוכלים בצורה לא נכונה אנו גורמים להצטברות של פסולת ושומנים בדפנות העורקים זה יכול לקרות כבר מגיל צעיר מאוד אם יש לנו נטייה לכך ובגיל מבוגר יותר גם אם אין לנו נטייה לכך.

תהליך ההסתיידות מואץ כאשר אנו חיים אורח חיים שאינו מטיב עמנו: עישון רב ותזונה רווית שומנים מהחי. חומרי הטבק כמו הפסולת שמגיעה מהמזון פוגעים בדופן הפנימית של העורקים  וכתוצאה מכך נוצרת גבשושית של השריר אל העורק. על בליטות אלו קל יותר לחומרי הפסולת להצטבר ולהתגבש ולסתום את העורק. ככל שפסולת רבה יותר מצטברת גדלה היצרותם של העורקים וכתוצאה מכך הדם שאמור לעבור ללא הפרעה לא עובר מגיע לחלקים שונים של הגוף. כלומר, אספקת הדם שהיא חיונית לכל תא ותא נפגעת.

במצבים חמורים הסתימה מגיעה אל הלב. הלב שלא מקבל את אספקת הדם הנדרשת לו מתעייף ואינו מסוגל לתפקד גם בעומסי מאמץ נמוכים מאוד. במצבים אלו כאשר החולה  מצוי באיזושהי פעילות גופנית שגורמת להעלאת הדופק, הוא עלול להרגיש כאב חד בחזה שמקרין על הכתפיים ועל אזורים אחרים בגוף. התקף לב עלול להתרחש כאשר כ-70% מעורק הלב נסתם.

בד בבד עם סתימת העורקים קורה דבר נוסף והוא התקשותם של העורקים שאמורים להיות גמישים לשם תפקוד תקין. גמישות זו היא שמעניקה להם את היכולת להתכווץ ולהתרחב לפי אספקת הדם שעוברת בהם. התקשותם מקטינה את יכולתם להתרחב ולספק את כמות הדם הנדרשת לתאים.

קצרה היריעה להסביר את כל ההשלכות הרפואיות של כולסטרול גבוה בדם ואת שרשרת התוצאות הקשות שזה מוביל אליהן. יחד עם זאת, ברי הדבר הוא כי אנשים שהחליטו לשנות את אורח חייהם באופן משמעותי הצליחו לנקות את העורקים שלהם באופן משמעותי ולשפר את איכות חייהם בצורה דרמטית ללא תרופות וללא ניתוחים.

Picture of טל מרום מטפלת בכולסטרול
טל מרום מטפלת בכולסטרול

טל מרום, מנהלת ומיידת המרכז לטיפול בכולסטרול. טל מגיעה עם ניסיון עשיר בתחום ומיד לאחר סיום הלימודים באקדמיה הקדישה את זמנה לעזור למטופלים להגיע להצלחות ותוצאות משנות חיים

אז מה היה לנו בכתבה: