כולסטרול ודיכאון

האם ישנו קשר בין רמות הכולסטרול בדמנו לבין מצב הרוח שלנו? מחקר חדש מוכיח כי כולסטרול ודיכאון קשורים ומשפיעים אחד על השנידיכאון וכולסטרול

המחקר, שנתבצע בראשות ד"ר מארי-לורה אנסלין מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת מונפלייה בצרפת, ושנתפרסם ביולי 2010 בכתב העת Biological Psychiatry, עקב אחרי 1040 נשים ו-752 גברים מעל גיל 65 במשך שבע שנים.

בתחילת המחקר נמדדו בדמם של הנבדקים רמות השומנים והכולסטרול, כמו גם פעילות הגן של המעביר העצבי סרוטונין, שידוע כי רמתו הנמוכה קשורה להופעת דכאון.

מדידות חוזרות של רמות הכולסטרול נערכו גם במהלך שבע שנות המחקר, כאשר במקביל עברו הנבדקים הערכה קלינית של מצב הרוח שלהם, על פי סולם ידוע להערכת חומרת דכאון.

תוצאות המחקר

מחקר קודם בנושא דכאון בבני גיל הזהב מצא קשר בין סוגים מסויימים של שבץ לבין התפתחות דכאון. על נתוני מחקר זה התבססו בין השאר החוקרים מאוניברסיטת מונפלייה, שהשערתם הייתה כי דכאון יופיע יותר בנבדקים שבדמם רמות כולסטרול המסכנות להופעת שבץ.

ואכן, המחקר מצא כי נשים שבדמן רמה נמוכה של ליפופרוטאין בצפיפות גבוהה (HDL, הכולסטרול הטוב), נמצאות בסיכון של פי 1.5 ללקות בדכאון, מאשר נשים שרמת הכולסטרול הטוב בדמן נמצאת בגדר הנורמה.

עם זאת, גברים שבדמם רמה נמוכה של ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה (LDL, הכולסטרול הרע) נמצאו דווקא בסיכון של פי 2 ללקות בדכאון מאשר גברים שבדמם רמה תקינה. קשר זה היה חזק במיוחד בקרב גברים עם פעילות נמוכה של הגן לסרוטונין – כלומר, גברים עם נטיה גנטית לדכאון. קשר גנטי זה לא הוכח כמשמעותי עבור הנשים במחקר.

השלכות על טיפול

החוקרים מדגישים כי לתוצאות המחקר השלכות על החלטות רפואיות ואורח חיים, ומקווים כי מחקרם ילקח בחשבון בעת איזון רמות כולסטרול בדם.

כדברי ד"ר אנסלין, "תוצאות המחקר מרמזות שאיזון נאות של רמת השומנים בדם עשויה להפחית דכאון בקרב גיל הזהב. עם זאת, ניהול שונה נדרש לנשים ולגברים". ד"ר אנסלין אף מוסיפה ומצביעה על הבעייתיות הנובעת מתוצאות המחקר: "באשר לגברים, כנראה שישנו טווח צר של רמות מומלצות של LDL. כידוע, רמה גבוהה מהמומלץ מסכנת  למאורעות לבביים ומוחיים, בעוד רמה נמוכה מהמומלץ מעלה את הסיכון לדכאון".

יש לזכור כי עבור נשים הוכיח המחקר דווקא קשר הפוך מאשר אצל הגברים. בעוד רמת HDL נמוכה היא גורם סיכון לדכאון בנשים, הרי שהיא גם גורם סיכון ידוע ומוכח למאורעות מוחיים ומחלות לב. איזון של רמת HDL בדמן של נשים בנות 65 ומעלה, עשוי להשפיע לטובה על בריאות הלב והמוח, כמו גם על המצב המנטלי, ועל שכיחות הופעת דכאון.

סיבה נוספת לאיזון זהיר

החוקרים מסכמים את ממצאיהם בכך שלדכאון בגיל הזהב גורמים רבים ומשולבים הספציפיים למין, ומדגישים כי ביניהם רמות שומנים וכולסטרול בדם, סיכון לארועי לב ומוח, ובגברים, אף נטיה גנטית.

ד"ר ג'ון קריסטל, עורך העיתון Biological Psychiatry בו נתפרסם המאמר, מסכים ומוסיף כי "נתונים חדשים אלה מספקים סיבה חשובה נוספת לרופאים ולמטופלים למעקב ולאיזון זהיר של רמות הכולסטרול, על ידי שילוב של 
ואמצעים תרופתיים".

Picture of טל מרום מטפלת בכולסטרול
טל מרום מטפלת בכולסטרול

טל מרום, מנהלת ומיידת המרכז לטיפול בכולסטרול. טל מגיעה עם ניסיון עשיר בתחום ומיד לאחר סיום הלימודים באקדמיה הקדישה את זמנה לעזור למטופלים להגיע להצלחות ותוצאות משנות חיים

אז מה היה לנו בכתבה: