עישון וכולסטרול

נזקי העישון מוכרים כבר לרובנו. עם חוקים חדשים שמתווספים בכל שנה ומודעות גבוהה לנושא, נראה שמספר המעשנים הולך ופוחת עם השנים. עם זאת, חשוב לזכור שמעבר לנזקים הברורים של הסיגריות לריאות, לגרון, לעור הפנים ולסביבה, נזק כבד נגרם גם לכלי הדם. שילוב של רמות כולסטרול גבוהות עם עישון עלול להיות פצצה מתקתקת של ממש.

השילוב בין עישון לרמת כולסטרול גבוהה הוא גרוע במיוחד. נמצא כי עישון חצי חפיסת סיגריות ביום מעלה פי 2 את הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם או לחטוף התקף לב. בארה"ב, מחקרים ארוכי טווח העלו שכ-30%-40% ממקרי המוות אצל אנשים עם מחלות לב נגרמו כתוצאה מעישון.

כולסטרול טוב וכולסטרול רע

הכולסטרול שומני בבסיסו, אך למעשה חיוני לבניית תאים חדשים בגוף. שומן זה אינו מתמוסס בדם ולכן הוא עלול לגרום לחסימות מסוכנות. כולסטרול מתחלק לשני סוגים: הכולסטרול הרע- LDL, והכולסטרול הטוב- HDL.

רובו של הכולסטרול ששוכן בגופנו הוא מסוג LDL, כיוון שהוא הנשא העיקרי של הכולסטרול בדם. בו בזמן, יש לו נטייה גבוהה יותר לשקוע בדפנות העורקים, להעלות על ידי כך את לחץ הדם, ולהקשות על תפקוד הלב והריאות.

דבר זה מביא ליצירת מחלות שונות, ומכאן גם בא שמו הרע של הכולסטרול. לעומת זאת, תפקידו של הכולסטרול הטוב הוא להרחיק את הכולסטרול מהדם אל הכבד, לטפל בפסולת של הגוף ולהיפטר מעודף הכולסטרול. גופנו יודע לווסת את ייצור הכולסטרול; אנחנו צריכים אותו, אבל איננו רוצים שיישאר יותר ממה שצריך. חלק מנזקי העישון הוא הורדת כמות הכולסטרול הטוב, ה-HDL, בדם.

השפעת העישון על תפקוד כלי הדם

העישון מוריד את רמות הכולסטרול הטוב ומעלה את רמות הכולסטרול הרע. לכן, הוא מכביד ביותר על הגוף, שמנסה להיפטר מרמות גבוהות של LDL, ועל חסימה מתגבשת בעורקים. הצטברות הפלאק (כולסטרול רע המתגבש על דפנות העורק) איננה כואבת ונעשית באופן הדרגתי. על כן, אין מבחינים בהליך היווצרותה, קשה מאוד להרגיש בה, והיא יכולה לגרום לנזק בפתאומיות.

העישון תורם לחסימת העורקים, מקשה בכך על מעבר החמצן לחלקי הגוף השונים ולכן יכול לפגוע בתפקודם התקין. בנוסף על כך, הדם אצל מעשנים הינו צמיגי וקרישי מהרגיל. כך למעשה, קרישי דם עלולים להתנתק מדפנות העורקים, לזרום לעבר הלב או המוח ולפגוע בהם. מדובר בפגיעה קשה לאיברים אלו, שלעיתים תוצאותיה אינן הפיכות.

בנוסף, הניקוטין שבסיגריה הוא ממריץ חזק. כאשר העורקים המובילים מהלב לגוף חסומים, הרי שהלב צריך לעבוד קשה פי שניים. מצב זה גורם ללחץ דם גבוה ומהווה סכנה לתפקודו התקין של הלב.

מעוניינים להפסיק לעשן? לחצו כאן

שיפור רמות הכולסטרול וגמילה מעישון

חולים בעלי רמת כולסטרול גבוהה יגלו שהיא תצנח לאחר שיפסיקו לעשן. המספרים מדברים על ירידה של 33% תוך שנתיים בסיכון למחלות לב כלליות מרגע הפסקת העישון. לאחר 14 שנים, הסיכון נעשה שווה לאלו שלא מעשנים. לעומת זאת, אצל חולים אשר ממשיכים לעשן על אף שהם סובלים מבעיות של יתר כולסטרול ולחץ דם גבוה, העורקים הכלליים, כמו גם השתלים העוקפים שלהם, ייסתמו בשכיחות גבוהה יותר בהשוואה לאלו שלא מעשנים.

אנשים אשר סובלים מיתר לחץ דם ומרמות גבוהות של כולסטרול עשויים למצוא במצב הזה גם יתרון קל, והוא לשנות את חייהם ולהפוך אותם לבריאים יותר. הצעד הראשון לכך יהיה גמילה מעישון.

Picture of טל מרום מטפלת בכולסטרול
טל מרום מטפלת בכולסטרול

טל מרום, מנהלת ומיידת המרכז לטיפול בכולסטרול. טל מגיעה עם ניסיון עשיר בתחום ומיד לאחר סיום הלימודים באקדמיה הקדישה את זמנה לעזור למטופלים להגיע להצלחות ותוצאות משנות חיים

אז מה היה לנו בכתבה: