האם סטטינים עלולים לגרום לסוכרת?

תרופות ממשפחת הסטטינים נפוצות מאוד, בעיקר כצורת התמודדות עם עודף כולסטרול או עם כאמצעי מניעה למחלות לב עבורהאם סטטינים עלולים לגרום לסוכרת? אוכלוסיות הסיכון המרכזיות: למעשה, זוהי משפחת התרופות הנמכרת ביותר בעולם, כשחלק מהתרופות ניתנות גם לילדים. בדומה לכל תרופה אחרת, גם כאן חייבים לשאול על תופעות הלוואי והסיכונים בעת נטילת התרופה. במקרה של סטטינים התפרסמו לא מעט מחקרים המזהירים מפני סכנות השימוש בתרופה, בעיקר כשהוא מופרז או לא מבוקר, כשמנגד ישנם מחקרים שטוענים שמדובר דווקא בתרופה בטוחה באופן יחסי לעודף כולסטרול.

לפני שנים ספורות יצא מנהל המזון והתרופות האמריקאי, ה-FDA, בשורה של אזהרות והבהרות ביחס לתרופה. אחת ההמלצות המרכזיות היא לנקוט משנה זהירות בעת השימוש בתרופה, תוך שקילת אלטרנטיבות טיפוליות אחרות, עקב החשש שהתרופה תגדיל את הסיכויים של האדם הנוטל אותה לחלות במחלת הסוכרת.

על הקשר שבין סטטינים לבין סוכרת

עד לפני מספר שנים, תופעת הלוואי העיקרית שהייתה מיוחסת לתרופות ממשפחת הסטטינים הייתה כאבי שרירים. אלא שעם הזמן המחקרים החלו להצטבר והראו כי ישנם סיכונים נוספים שכדאי לקחת בחשבון. המחקרים הראו כי אנשים המשתמשים בתרופה באופנים המקובלים עלולים לסבול בסבירות גדולה יותר ממחלת הסוכרת, כאשר הסיכון עולה בעשרות אחוזים.

אחד המחקרים למשל מראה כי בקרב נשים שטופלו באמצעות תרופות ממשפחת הסטטינים, הייתה עלייה של לא פחות מכ-48% בסבירות להתפתחות סוכרת בעתיד הנראה לעין. לצד העלייה בסיכון לסוכרת נמצאו במחקרים תופעות לוואי אחרות של התרופות, למשל ירידה בזיכרון או בלבול. ממצאים מהסוג הזה היו מפתיעים על רקע התשתית התיאורטית הקודמת, שדווקא טענה שבכוחן החיובי של תרופות מהסוג הזה להקל על אותן התופעות בדיוק.

התוצאות היו כה מובהקות, עד שה-FDA החליט לשנות את ההתוויות ביחס לתרופות. כך נקבע כי על גבי סטטינים תופענה אזהרות המתייחסות לחלק מהסיכונים החדשים שהתגלו: למשל הסיכון לחולשת שרירים או אפילו לאי ספיקת כליות, בעת שילוב של סטטינים עם תרופות אחרות. המחקר עדיין ראשוני ולא מבוסס מספיק על מנת להוסיף אזהרה ביחס לסוכרת, כך שספק אם נראה בשנים האחרונות תוספות מהסוג הזה על גביהן.

לא בטוח שישנה סיבה לדאגה

תוצאות המחקר התקבלו בתחושות מעורבות בקרב הקהילה הרפואית והמדעית. טענה שנשמעה לא מעט מקרים, כולל על ידי מומחים מהשורה הראשונה בתחום, הייתה שתופעות הלוואי העיקריות של הסטטינים ידועות אבל בטלות בשישים אל מול התועלות הרבות שבתרופות – אל תשכחו שהן נחשבות לגורם מרכזי מאוד להארכת החיים בעשורים האחרונים. במילים אחרות: גם אם ישנן תופעות לוואי אפשריות, אי אפשר להתעלם מההשפעה העצומה של ירידה בעשרות אחוזים באירועי לב ובמחלות כלי דם, שעשויה להציל חיים.

חלק מהמומחים טענו בהמשך לכך היא תופעות הלוואי העיקרית של הסטטינים ידועות אבל גם נחשבות לנדירות באופן יחסי, וכולן הפיכות. אם אכן מדובר בהגדלת הסיכויים לסוכרת, ייתכן שיהיה כאן שינוי מסוים של חוקי המשחק. כיום הרי מכירים את השכיחות הגבוהה מאוד של סוכרת באוכלוסייה, אך עדיין יש קושי לזהות ולאבחן את המחלה.

אם יוסיפו את התרופות ממשפחת הסטטינים לרשימת גורמי הסיכון לסוכרת, ייתכן מאוד שהמשתמשים בתרופה יהיו עם האצבע על הדופק בכל הנוגע לתסמיני המחלה. בנוסף, בחלק מהמקרים הם יוכלו לשקול אלטרנטיבות טיפוליות אחרות.

לקריאה נוספת:
Statins – NHS
Statin Side Effects: Weigh the Benefits and Risks
Statin induced diabetes and its clinical implications
Statins – Diabetes

Picture of טל מרום מטפלת בכולסטרול
טל מרום מטפלת בכולסטרול

טל מרום, מנהלת ומיידת המרכז לטיפול בכולסטרול. טל מגיעה עם ניסיון עשיר בתחום ומיד לאחר סיום הלימודים באקדמיה הקדישה את זמנה לעזור למטופלים להגיע להצלחות ותוצאות משנות חיים

אז מה היה לנו בכתבה: