זוקור – תרופה לטיפול בכולסטרול פוגעת בבריאות

זוקור פוגעת בבריאות - פורטל כולסטרולרמות גבוהות של כולסטרול בדם עלולות לגרום לבעיות רפואיות ולסיבוכים בריאותיים מרובים. במשך שנים, נערכו ועדיין נערכים מחקרים רבים ומרובים, על מנת למצוא פתרון יעיל לטיפול בבעיית יתר כולסטרול בדם.

בעזרת המחקרים התגלו ונוצרו תרופות רבות מועילות ומוצלחות לטיפול ביתר כולסטרול בדם, אך לאחרונה, בעקבות מחקר חדש, התגלה שקבוצת תרופות נפוצה לטיפול ביתר כולסטרול אומנם מטפלת בבעיית הכולסטרול אך גורמת לנזק בריאותי כבד במערכות ובאיברים אחרים בגוף האדם.

נוצר מצב של דילמה קשה, מצד אחד אי טיפול ביתר כולסטרול בדם עלול להוביל למחלות כגון: טרשת עורקים, מחלות לב, התקף לב, שבץ מוחי, סוכרת, סרטן וכדומה. אך מאידך, התרופות הניתנות כיום לטיפול ביתר כולסטרול מהוות בעצמן בעיה בריאותית.

התרופות השכיחות לטיפול ביתר כולסטרול כיום הם תרופות ממשפחת הסטטינים.

מהם תרופות ממשפחת סטטינים?

תרופות ממשפחת הסטטינים ידועות גם בשם HMG-CoA reductase inhibitors. תרופות מסוג זה מיועדות להוריד את רמות הכולסטרול הגבוהות בדם באמצעות עיכוב פעולתו של אנזים  HMG-CoA reductase, אשר תפקידו הוא לקבוע את קצב ייצור הכולסטרול בגוף, על ידי עיכוב פעולת אנזים זה בכבד, ניתן בעצם להפחית את רמות הכולסטרול בדם.

התרופה יעילה מאוד בהפחתת רמות הכולסטרול ה"רע" ה-LDL בדם, ממתנת תהליכים דלקתיים אשר עלולים לתרום היווצרות טרשת עורקים, שומרת על יציבות ה"פלאק" למי שכבר סובל מטרשת עורקים, עוזרת במניעת התפתחות מחלות לב ומחלות כלי דם, עוזרת במניעת התפתחות פקקת בעורקים (תרומבוס), עוזרת במניעת שבץ מוחי, ירידה בהתקפי לב ועוד. השפעתה ההתחלתית מהירה מאוד (כשבוע בלבד) השפעתה הכוללת תורגש לאחר כחודש.

למרות כל היתרונות של תרופות ממשפחת הסטטינים, כמו לכל תרופה גם הסטטינים יכולים לגרום לתופעות לוואי, כגון: עליה באנזימי הכבד (מתקיים בכשני אחוזים בלבד) וכאבי שרירים (תופעה נדירה המתרחשת אצל כ1.5% מנוטלי התרופות). בנוסף, לא מומלץ לשתות מיץ אשכוליות יחד עם לקיחת הסטטינים.

מה גילה המחקר החדש?

המחקר החדש גילה כי, תרופה בשם ZOCOR, שהיא תרופה ממשפחת הסטטינים, אשר ניתנת במינון של 80 מיליגרם, עלולה לגרום לנזקים בריאותיים כבדים, כגון: פגיעה חמורה בתפקודי הכליות, נזק לשרירים ואף מוות. בשל כך, יצא ה-FDA שהוא מנהל המזון והתרופות האמריקאי, בהודעת אזהרה לכל האנשים אשר משתמשים בתרופה זו. האזהרה מתייחסת בעיקר לאנשים הלוקחים את התרופה ZOCOR במינון עודף של 80 מיליגרם, שכן המינון המומלץ הוא 5 מיליגרם בלבד.

התרופה ZOCOR או בשמה הישראלי זוקור, היא תרופה המכילה מרכיבים כימים ממשפחת הסטטינים: simvastatin. למרות שידועות תופעות הלוואי הנגרמות מסטטינים, תרופה זו עלולה להחמיר את שכיחות תופעות הלוואי ובנוסף, כאשר לוקחים תרופה זו עם תרופות נוספות, עלולות להתרחש ריאקציות בין תרופתיות מסוכנות לבריאות האדם.

אזהרת ה-FDA, יצאה בשל מחקרים חדשים שגילו כי אנשים שהשתמשו במינון גבוה בתרופת זוקור, סבלו בשכיחות גבוה יותר מנזק לשרירים ומנזק לכליות (כגון: אי ספיקת כליות). בנוסף, חל איסור לשלב תרופה זו עם תרופות כגון: אנטיביוטיקה מסוגים מסוימים, תרופות נגד פטריות הניתנות דרך הפה, אריתרומיצין, קלריטרומיצין, טליתרומיצין, גמפיברוזיל, ציקלוספורין ודנזול, איטראקונאזול, קטוקונאזול, מעכבי פרוטאז HIV ,הנפאזודון.

מה עושים?

אדם אשר נמצא בטיפול ביתר כולסטרול בדם באמצעות תרופת זוקור, צריך לבדוק מהם המינונים שניתנים לו, ליידע את הרופא המטפל על נטילת תרופות נוספות, לבצע בדיקות דם ובדיקות רפואיות באופן שיגרתי, להיות ערני לשינויים במערכת השתן, השרירים ועוד. תמיד ניתן למצוא תרופה חליפית אשר תעזור לבעיית היתר כולסטרול בדם ולא תגרום לסיבוכים בריאותיים.

טל מרום מטפלת בכולסטרול
טל מרום מטפלת בכולסטרול

טל מרום, מנהלת ומיידת המרכז לטיפול בכולסטרול. טל מגיעה עם ניסיון עשיר בתחום ומיד לאחר סיום הלימודים באקדמיה הקדישה את זמנה לעזור למטופלים להגיע להצלחות ותוצאות משנות חיים

אז מה היה לנו בכתבה: