מחקר מדעי: הקשר בין כולסטרול גבוה ואלצהיימר

מחקר חדש מגלה כי עוד לפני שסימני הדמנציה עשויים להיות מאובחנים על ידי רופא המשפחה, רמות הכולסטרול של המטופל עשויות להעיד על הצטברות של פלאקים עמילואידים במוח. רמות גבוהות של כולסטרול, נחשבו תמיד למנבאים אמינים של מחלות לבביות, התקפי לב ושבץ מוחי. הקשר בין רמות גבוהות של כולסטרול ואלצהיימר עלול להשליך גם לגבי המשך השימוש האגרסיבי בתרופות כמו סטטינים, המשנות את רמות כולסטרול.

המחקר הנוכחי מדגיש את חשיבות נטילת התרופות כנגד רמות גבוהות של  כולסטרול. עם זאת, יש צורך במחקר גדול יותר, אשר יאסוף את נתוני ההיסטוריה הרפואית של הנבדקים, כך שהוא יוכל לקבוע בנחרצות רבה יותר לגבי תפקיד התרופה להורדת הכולסטרול והקשרה למחלות דמנטיות, כדוגמת אלצהיימר.

מתודולוגיית המחקר

מחקר זה אשר בחן את הקשר בין כולסטרול ודמנציה, נערך באוניברסיטת ברקלי, אוניברסיטת DAVIS ואוניברסיטת דרום קליפורניה, ופורסם בכתב עת נוירולוגי נחשב (JAMA). עורכי המחקר השתמשו בהדמיית PET חד פעמית במוחותיהם של 74 חולים מבוגרים ללא עדות לדמנציה. נעשה ניסיון לבדוק נוכחות וריכוז פלאק עמילואידי באזורי המוח המועדים ביותר לסימנים מוקדמים של הצטברות החלבון באופן נורמלי : קליפת המוח הקדמית (frontal cortex), קליפת המוח הלטרלית (lateral temporal cortex; lateral parietal cortex), ובאיזורי posterior cingulate and precuneus.

המחקרים בעבר מצאו רמות גבוהות של פלאקים עמילואידים במוחם של אנשים בעלי כולסטרול גבוה. אולם רמות אלו נמצאו לאחר מותם. מחקר זה הוא הראשון לגלות כי חלבוני ביתא עמילואיד עלולים להצטבר בהדרגה בקרב אנשים עם רמות כולסטרול גבוהים, ואולי כתוצאה מכך, עקב גילם תימצא אצלם תסמיני דמנציה מרובים יותר.

המנגנון העומד בבסיס המחקר

הנבדקים בקבוצת המחקר טופלו באגרסיביות כנגד רמות כולסטרול גבוה. עם זאת, רמות הכולסטרול הממוצעת שלהם הייתה בטווח האופטימלי שנקבע על ארגון הבריאות. מכיוון שהיו לחוקרים רק תמונת מצב חד פעמית של רמות הכולסטרול של הנבדקים, הם לא היו מסוגלים להבחין אם הורדת הכולסטרול בשילוב התרופתי היא זו אשר הביאה לפחות פלאקים עמילואידים. המנגנון בו רמות כולסטרול גבוהות משפיעות על היווצרות פלאק עמילואידי במוח נשאר לא ידוע.

כרבע מהכולסטרול בגופנו נמצא במוח, באופן אשר משליך על הסינתזה של חלבוני ביתא עמילואיד, הפינוי שלהם מהמוח ,ורעילותם ברגע שהפלאק מבוסס. אולם הכולסטרול של מערכת העצבים המרכזית מוגן באמצעות "חומה", ממחזור הכולסטרול בכל שאר הגוף. חומה זו הינה מחסום הדם במוח (BBB) . לכן, מנגנון הפעולה והסבר לגבי הקשר בין רמות כולסטרול במחזור הדם ופלאק עמילואידי במוח אינו ידוע. אפשרות אחת , אשר הוצעה לאחרונה, טענה כי ניגזרי חמצון של כולסטרול הם אלה אשר עוברים דרך מחסום הדם למוח ועשויים להשפיע על רמות הכולסטרול בגוף.

תוצאות המחקר

מבין כלל הנושאים שמחקר זה בדק, נמצא כי בגיל 78 באופן ממוצע, התגלו רמות גבוהות של כולסטרול "רע" (LDL- C), אשר נקשר בקשר הדוק לפלאקים עמילואידים באזורים אלה. באופן ממוצע, הנבדקים שהיו בעלי רמות נמוכות של כולסטרול HDL -כולסטרול "טוב" אשר ידוע כגורם מגן מפני מחלות לב וכלי דם, נמצאו  גם הם כבעלי פלאקים עמילואידים במוחם.

החוקרים מצאו כי המדדים בהם השתמשו רופאים שונים בכדי לאמוד את רמת הסיכון של מטופל להתקף לב או שבץ, היו רמות הטריגליצרידים ורמות הכולסטרול הכללי. לא נמצאו למדדים אלו כל קשר ברור לפלאקים העמילואידים במוח. למרות שאף אחד מהנבדקים במחקר לא אובחן עם דמנציה, יותר ממחצית מהנבדקים סבלו מליקוי קוגנטיבי מתון אשר התבטא בירידה בביצועים, אשר עשויים לפעמים לרמוז על התפתחות מחלת האלצהיימר. שלושה מהנבדקים אשר השתתפו במחקר אובחנו עם דמנציה קלה.

Picture of טל מרום מטפלת בכולסטרול
טל מרום מטפלת בכולסטרול

טל מרום, מנהלת ומיידת המרכז לטיפול בכולסטרול. טל מגיעה עם ניסיון עשיר בתחום ומיד לאחר סיום הלימודים באקדמיה הקדישה את זמנה לעזור למטופלים להגיע להצלחות ותוצאות משנות חיים

אז מה היה לנו בכתבה: