אזטרול

כיום, ניתן למנוע התפתחות של מחלות לב, התקפי לב, סוכרת, יתר לחץ דם, טרשת עורקים ועוד מחלות כרוניות רבות אחרות, אשר עלולות לסכן את בריאות האדם ולהביאו למצב רפואי חירום ואף מוות.אזטרול

מרבית המחלות הללו ועוד רבות אחרות, אינן נגרמות עקב גורם אחד אלא בעקבות מכלול של גורמים שונים המתוארים בספרות הרפואית כגורמי סיכון. חלק מגורמי הסיכון אינם ניתנים לשליטה בידיי האדם, כגון: גיל האדם (מרבית המחלות הללו תלויות גיל), מין ותורשה והיסטוריה רפואית.

אך, עדיין ישנם מספר לא קטן של גורמי סיכון, בהם כן יכול לשלוט האדם באמצעות הימנעות מוחלטת או הפחתה בשימוש. גורמי סיכון אלו כוללים:
עישון סיגריות, שתייה מרובה של אלכוהול, חוסר פעילות גופנית, מתחים ולחצים בחיי היומיום ותפריט תזונתי.

נמצא כי אכילה מרובה של מאכלים עתירי שומנים (בעיקר שומן רווי) וכולסטרול גורמים גם להשמנה וגם ליצירת טרשת עורקים. שני המצבים הללו הם גורמי סיכון עיקריים ושכיחים להתפתחות מחלות לב, סוכרת, סרטן ועוד מחלות כרוניות שונות הרות גורל.

הימנעות מוחלטת ממאכלים כגון:
עוגות קרם ועוגות שוקולד,  חלות מתוקות, בשר כבש, בשר בשרים שומנים, טורטים, בצק פריך, בצק עלים, גבינות שמנת שמנות, חטיפים למיניהן (ביסלי, צ'יפס מטוגן ועוד), עוגות ועוגיות, , מאכלים המכילים מרגרינה, קרואסונים, כל סוגי הנקניקים והנקניקיות, דגים מלוחים, דגים מעושנים, שוקולד לסוגיו, פיתות, מוצרי חלב המכילים מעל ל1.5% שומן, מאכלים אשר טוגנו בשמן עמוק, ממתקים, גבינות צהובות וכדומה.
הימנעות ממאכלים אלו תעזור לאדם גם לרדת במשקל וגם תעזור לו למנוע התפתחות של מחלות שונות וסיבוכים בריאותיים.
בנוסף, יש צורך לשלב פעילות גופנית, לפחות 3 פעמיים בשבוע.

רמות כולסטרול תקינות עומדות על:200 מ"ג.

ערכי הכולסטרול הטוב (High Density Lipoprotein) בדם, צריכות להיות באזור ה-40 מ"ג.
וערכי הכולסטרול הרע (Low Density Lipoprotein) צריכות להיות פחות מ-100 מ"ג. רמות השומנים (הטריגליצרידים) בדם, צריכים להיות פחות מ-150 מ"ג/דצ"ל.

טיפול באזטרול להורדת כולסטרול

אדם אשר רמות השומנים והכולסטרול בדמו יהיו גבוהות מהנורמה והטיפול התזונתי, פעילות גופנית או טיפול טבעי לא יעזרו לו, יצטרך לעבור לטיפול פרמקולוגי באמצעות תרופות מרשם אשר יעזרו להוריד את רמות השומנים והכולסטרול הגבוהות בדם ובכך למנוע את התפתחות המחלות הקשות.
אחת התרופות הניתנות כיום, לאנשים הסובלים מרמות גבוהות של כולסטרול בדם הם: אזטרול.

אזטרול הידועה גם בשם אזטימייב, הינה תרופה מיוחדת המסייעת בעיכוב ספיגת הכולסטרול במעי הדק ובכך בעצם מסייעת בהפחתת רמות גבוהות של כולסטרול בדם.

אזטרול יכול להועיל בהורדה של רמות כולסטרול בדם ובעיקר את הכולסטרול ה"רע" (Low Density Lipoprotein) עד 20% אך יעילותו עולה כאשר משתמשים בו בשילוב עם תרופות אחרות להורדת כולסטרול בדם, כגון: סטטינים או פיבראטים.

הוספת אזטרול לטיפול תרופתי עם סטטינים תסייע בהפחתה נוספת של עד כ-25% ברמות של הכולסטרול ה"רע" (Low Density Lipoprotein). שילוב של שתי התרופות (סטטינים ואזטרול) תעזור מאוד בעיקר לאנשים הסובלים מרמות גבוהות מאוד של כולסטרול בדם.

תופעות לוואי של אזטרול

תופעות הלוואי השכיחות עקב השימוש באזטרול הם: הפרעות במערכת העיכול, כגון: כאבי בטן, שלשולים, כאבי גב, עייפות, כאבי פרקים, צהבת, שתן כהה, נזק לשרירים (מיופתיה), טרומבוציטופניה (מחסור בטסיות דם),  דלקת בחלל הלוע, סינוסיטיס, דלקת באף, דלקת לבלב.

בנוסף, כאשר לוקחים את תרופת אזטרול עם תרופה ממשפחת הסטטינים, מומלץ מאוד לבצע בדיקות שגרתיות של אנזימי הכבד.

אולי יעניין אותך גם:

רמות גבוהות של כולסטרול עלולות להחמיר את דרגת הקורונה, חוקרים מצאו

טל מרום מטפלת בכולסטרול
טל מרום מטפלת בכולסטרול

טל מרום, מנהלת ומיידת המרכז לטיפול בכולסטרול. טל מגיעה עם ניסיון עשיר בתחום ומיד לאחר סיום הלימודים באקדמיה הקדישה את זמנה לעזור למטופלים להגיע להצלחות ותוצאות משנות חיים

אז מה היה לנו בכתבה: