הקשר בין רמות כולסטרול בדם לבין סרטן

כולסטרולניתן בהחלט לומר כי שני האויבים הגדולים עימם נאלץ האדם המודרני להיאבק כדי לשרוד הם מחלת הסרטן ומגיפת השמנת היתר. השמנת יתר הולכת לרוב יד ביד עם עלייה ברמת השומנים בדם. אלה כוללים כולסטרול וטריגליצרידים שידועים כגורמים למחלות לב וכלי דם ולשכיחות גבוהה של התקפי לב.

מחלת הסרטן נפוצה בקרב האוכלוסייה בצורה קשה מאוד. עם הזמן אנו עדים להתפתחות של טכנולוגיות לאיתור מוקדם ולהכנסה של טיפולים חדישים ויעילים יותר כנגד המחלה.

במקביל מתנהלים מחקרים רבים המנסים לאתר את גורמי הסיכון שעשויים לגרום לאנשים להיות יותר מועדים לתחלואה בסרטן, כדי שנדע להימנע מהם.

מחקרים אחרים מנסים למצוא סמנים מסוגים שונים שיראו לנו איזה אדם נמצא בסיכון גבוה יותר לפתח סרטן.

בכנס של התאחדות הקרדיולוגים האמריקאים שנערך במרץ האחרון בבוסטון, הציג חוקר בשם ד"ר פול מיכאל לווין תוצאות של מחקר המצביע על כך כי רמות נמוכות של LDL בדם (מכונה גם "כולסטרול רע"), קשורות בשכיחות גבוהה להופעה של מחלת הסרטן.

מהו הכולסטרול?

גופנו בנוי מאבני יסוד שהן פחמימות, חלבונים ושומנים. הכולסטרול, יחד עם טריגליצרידים ומולקולות נוספות, משתייך לקבוצת השומנים.

הכולסטרול חיוני לצורך בנייה של קרומי תאים, מבנים תוך תאיים, ריפוד של איברים ויצירה של הורמונים.

מקובל לחלק את מולקולות הכולסטרול ל-2 קבוצות המוכרות בשפת העם בתור "כולסטרול טוב" ו"כולסטרול רע".
הכולסטרול הרע הוא ה-LDL. מדובר בחלקיק המסתובב בזרם הדם וכאשר הוא פוגש כלי דם שדופנותיו אינן חלקות, הוא נוטה להיצמד אליו ולשקוע בדופנותיו. תהליך זה הוא מה שיוצר בסופו של דבר טרשת עורקים שמעלה את לחץ הדם וגורמת להתקפי לב.

הכולסטרול הטוב הוא ה-HDL. גם חלקיק זה נע בזרם הדם אולם הוא פועל בצורה הפוכה ל-LDL. תפקידו הוא לאסוף חלקיקי כולסטרול שנדבקו לדפנות של כלי דם ולהוביל אותן אל הכבד.
השאיפה מבחינת מניעה של מחלות לב היא לרמה נמוכה של LDL כולסטרול, ורמה גבוהה של HDL כולסטרול.

מחקר חדש מגלה כי רמות נמוכות של LDL מופיעות בשכיחות מוגברת עם סרטן

כאשר בודקים את רמות ה-LDL בחולי סרטן, ניתן לראות כי אצל רבים מהם הרמה של חלקיק זה היא נמוכה. קבוצת חוקרים מהמרכז הרפואי בבוסטון, בראשותו של ד"ר פול מיכאל לווין, רצתה לברר מה בדיוק הביצה ומה התרנגולת.

הייתה קיימת השערה בעולם הרפואי כי התאים הסרטניים גורמים לירידה של רמות ה-LDL בדם, אולם החוקרים סברו כי ההיפך הוא הנכון, וכי רמות נמוכות של LDL בדם מופיעות עוד לפני שהסרטן מתחיל להתפתח.

החוקרים השתמשו בנתונים ממחקר פרמינהגם של בריאות הלב כדי לבדוק האם ערכי LDL נמוכים באמת יכולים "לנבא" הופעה עתידית של סרטן.

החוקרים דגמו 201 משתתפים במחקר אשר היו חולים בסרטן והשוו אותם ל-402 משתתפים אחרים במחקר אשר לא חלו בסרטן. כאשר הלכו החוקרים אחורה, הם ראו בי בבדיקות הדם שנערכו לחולי הסרטן היו ערכי LDL כולסטרול נמוכים בהרבה מאשר בקרב הנבדקים שלא חלו בסרטן.

הבדיקה של ערכי הכולסטרול נערכה ב-4 נקודות זמן שונות במחקר, כולן לפני אבחנה של הסרטן. המחקר אף הצליח להוכיח כי רמות LDL נמוכות אפילו 18 שנים קודם לכן היו בהתאמה עם הופעה של סרטן.

ד"ר לווין מבקש להדגיש כי המחקר לא מוכיח כי רמות נמוכות של LDL כולסטרול הן הגורם להופעה של סרטן.

השערתו והשערת שאר החוקרים היא שקיים מנגנון כלשהו שגורם תחילה לרמות LDL נמוכות, ובהמשך גורם בצורה אחרת להופעה של סרטן.

חשוב לציין כי אנשים הסובלים מרמות גבוהות של כולסטרול צריכים להמשיך וליטול את התרופות בהן הם מטופלים בכדי למנוע מחלות לב.

אין כל הוכחה כי שימוש בתרופות להורדת כולסטרול יכול לגרום בצורה כלשהי להופעה של סרטן.

אולי יעניין אותך גם:

האם כולסטרול נמוך מגביר סיכון למחלת לב?

Picture of טל מרום מטפלת בכולסטרול
טל מרום מטפלת בכולסטרול

טל מרום, מנהלת ומיידת המרכז לטיפול בכולסטרול. טל מגיעה עם ניסיון עשיר בתחום ומיד לאחר סיום הלימודים באקדמיה הקדישה את זמנה לעזור למטופלים להגיע להצלחות ותוצאות משנות חיים

אז מה היה לנו בכתבה: