האם בירה שחורה מומלצת לסובלים מכולסטרול גבוה?

הכולסטרול מגיע אלינו ממזון ושתייה כאשר חלק ממנו מיוצר בגוף. נהוג לחלק כולסטרול לשני סוגים – הסוג הראשון הינו כולסטרולהאם בירה שחורה מומלצת לסובלים מכולסטרול גבוה? ביחד עם טריגליצרידים, שהינם סוג מסוים של שומנים; הסוג השני הינו כולסטרול ללא טריגליצרידים. ספירה כוללת של כולסטרול מכילה טריגליצרידים – משמעות הדבר שבמידה והם בעלייה, גם הכולסטרול ייחשב גבוה. במאמר זה נציג לפניכם ממה עשויה הבירה השחורה ונציין את הסגולות הבריאותיות שלה כנגד מחלות לב וכולסטרול גבוה.

ממה מייצרים בירה שחורה?

את הבירה השחורה נוטים לייצר משמרים, ממים, מכשות ומדגנים כמו חיטה או שעורה. את המרירות של הבירה השחורה משיגים תודות לנוכחות של הכשות, שהתפקיד העיקרי שלה בא לידי ביטוי בתור חומר משמר, או לחלופין באיזון המתיקות של הדגנים. השמרים של הבירה השחורה נועדים לשם ייצור של האלכוהול והתסיסה של הדגנים. לא חייבים לעשות שימוש רק בשעורה או רק בחיטה כדגנים אפשר להשתמש אף באורז, בחיטה או בתירס.

מדענים ערכו מחקרים רבים על היתרונות הבריאותיים של הבירה השחורה, בהיבט של מחלות לב או כולסטרול גבוה, את חלקם נציג בהמשך המאמר, אבל כמו בכל מצרך, גם בבירה שחורה – חשוב שלא להפריז בכמות. הבירה השחורה מכילה חומרים שעושים בהם שימוש בתחום התרופות, ברפואה משלימה וברפואה הומאופתית.

האם בירה שחורה מומלצת לסובלים ממחלות בלב?

חוקרים רבים מצאו כי בירה שחורה, אשר חפה כמעט לחלוטין מכל נוכחות של אלכוהול, מומלצת לסובלים ממחלות לב. צריכה של בירה שחורה מפחיתה את הסיכון להתקף לב. גם במחלת טרשת עורקים מסייעת הבירה השחורה – מחלת טרשת העורקים מופיעה כאשר הדפנות של העורקים מתעבות בשל שקיעה של הכולסטרול ושל חומרים שומניים, שסביר להניח שיגרמו לבעיות בלב. אם כך, כדאי לדעת כי צריכת בירה שחורה יכולה להפחית מחצית מהסיכוי לחלות. אך כמו בכל צריכת מזון או משקה – מתינות הצריכה היא שם המשחק, ובמידה ושותים יותר מדי בירה שחורה תתקבל התוצאה ההפוכה והלא רצויה.

האם כדאי לשתות בירה שחורה במידה והכולסטרול גבוה?

כמאמר מוסגר, נציין כי ממצאי מחקרים אחרונים מוכיחים כי אם שותים בירה במידה מתונה, מדי יום, בעיקר בירה שחורה, הבירה עוזרת להעלות את הכולסטרול הטוב, ובתום כשבוע וחצי ניתן להבחין בלייה של כשבעה אחוז בכולסטרול הטוב. המון מחקרים נערכו עם חלוף השנים על היעילות של בירה שחורה לסובלים מכולסטרול גבוה, והתוצאות לרוב היו מבטיחות. בירה שחורה הוכחה כעוזרת מאוד להוריד את הרמות של הכולסטרול כי היא מכילה שעורה. השעורה רוויה בכל מיני סיבים מסיסים, כגון – גלוקן ביתא, שכבר מזמן ידוע שסיבים אלו תורמים בהצלחה לירידת הכולסטרול הגבוה. על מנת לסבר את אוזניכם, נציין כי בבירה השחורה יש בקירוב שני גרמים של בירה לבנה, וכשלושה וחצי גרמים של סיבים מסיסים. ולמי שסובל מכולסטרול גבוה, עליו לשתות בירה שחורה, וככלל – ככל שצבעה של הבירה יותר כהה אך יש בה יותר סיבים מסיסים.

שתייה של בירה שחורה הוכחה כפתרון אופטימלי למאבק להורדת כולסטרול גבוה. כאמור, בירה שחורה מכילה שעורה, ובשעורה יש סיבים מסיסים, אשר מכונים בטא גלוקן, ולאחר בדיקות מרובות הם הוכחו כיעילים להפחתה של כולסטרול גבוה, שמכונה אף הכולסטרול הרע.

Picture of טל מרום מטפלת בכולסטרול
טל מרום מטפלת בכולסטרול

טל מרום, מנהלת ומיידת המרכז לטיפול בכולסטרול. טל מגיעה עם ניסיון עשיר בתחום ומיד לאחר סיום הלימודים באקדמיה הקדישה את זמנה לעזור למטופלים להגיע להצלחות ותוצאות משנות חיים

אז מה היה לנו בכתבה: