האם כולסטרול נמוך מגביר סיכון למחלת לב?

כולסטרול טוב, כולסטרול רע, שומנים בדם, טריגליצרידים, היחס ביניהם ועוד מעסיקים אנשים רבים במשך שנים רבות, בעיקר כאשרהאם כולסטרול נמוך מגביר סיכון למחלת לב בקשישים? קיימת עליה גדולה בתחלואה של מחלות לב וכלי דם. אנשים שיש במשפחתם נטייה לבעיות לב וכלי דם אף עוסקים יותר בנושא מהחשש שגם הם יפלו בסטטיסטיקה של אירועי לב, שבץ מוחי וכדומה. כל העיסוק בנושא של שומנים בדם יוצר המון בלבול בקרב אנשים אשר רק רוצים לשמור על הבריאות שלהם ולשמור על ערכים מאוזנים ובריאים ולהפחית את הסיכוי שלהם לחוות בעיות לב או שבץ מוחי.

מהו בעצם כולסטרול?

כולסטרול הוא מרכיב חשוב מאוד וחיוני הנמצא בכל תא בגוף, בין היתר הוא קריטי ליצירת הורמונים שונים. הוא למעשה חומר שומני מסוים המיוצר בעיקר בכבד ובאמצעות מערכת הדם מגיע לאזורים שונים בגוף. ככל הידוע כאשר הכולסטרול ברמות גבוהות מדי הוא שוקע בדפנות כלי הדם ולאורך זמן מביא להתקפי לב ושבץ מוחי משום שהשקיעה שלו בדפנות כלי הדם מצטברת ויוצרת חסימה של כלי הדם ומונעת מהדם לזרום בצורה תקינה. רמות גבוהות של כולסטרול מגדילות את הסיכוי של הכבד להפוך לשומני, לפתח טרשת עורקים ועוד. ערכי הכולסטרול המומלצים משתנים במהלך השנים ויש לשים לב שלעיתים גם קיימים הבדלים בין הערכים של בדיקות הדם בהתאם לקופות החולים. כאשר מדברים על ערכי כולסטרול מתייחסים לכולסטרול הטוב HDL לכולסטרול הרע LDL והיחס ביניהם.

מה משפיע על ערכי הכולסטרול?

לרוב הכולסטרול בגוף מיוצר על ידי הכבד עצמו ולא מגיע רק מהתזונה כפי שחושבים פעמים רבות, אך יש בידינו אפשרות לעשות מספר דברים אשר משפיעים על ערכי הכולסטרול בגוף: כאשר העיקרי שביניהם זה תזונה, פעילות גופנית ושמירה על משקל גוף תקין.

תזונה – כולסטרול נמצא בכמויות גבוהות בתזונה שלנו. במזון מהחי כמו בשר, גבינות וכדומה, לכן מומלץ להימנע ממזון מהחי, לשים לב למזונות המכילים שומן רווי בכמות גבוהה ולפחמימות פשוטות– הם יוצרים את משקעי השומן בעורקים לכן מומלץ להימנע מהם.

פעילות גופנית – מסייעת גם להעלות את ערכי הכולסטרול הטוב וגם להוריד את ערכי הכולסטרול הרע, עוזרת גם בשמירה על משקל גוף תקין, זרימת דם תקינה ועוד.

משקל גוף תקין – פעמים רבות נובע מתזונה, חוסר פעילות גופנית ועוד. שמירה על משקל גוף תקין לרוב משפיע על תפקוד תקין יותר של הגוף והמערכות השונות כולל ערכי הכולסטרול.

מה היתרונות של כולסטרול נמוך? ומה הם החסרונות?

כפי שכבר ציינו רמות גבוהות של כולסטרול מעלות את הסיכוי לבעיה של זרימת דם אשר מובילה להתקפי לב, שבץ מוחי, טרשת עורקים ומחלות כלי דם ולב שונות. כולסטרול "רע" גבוה בערך של מעל 100 מעלה סיכוי ללקות בשבץ איסכמי שהוא שבץ הקורה בשל חסימת כלי דם במוח לכן יש חשיבות גדולה לשמור על ערכי כולסטרול תקינים, כולסטרול רע נמוך מערך של 100 והעלאה של הכולסטרול הטוב על ידי פעילות גופנית.

אך לצד החסרונות בערכי כולסטרול גבוהים חשוב לשים לב שגם רמות נמוכות מדי של כולסטרול עלולות לגרום לבעיות שונות שכן הכולסטרול חיוני לגוף ולתפקוד שלו, וכאשר הערכים שלו נמוכים מדי באופן משמעותי, ערכים שהם נמוכים מ- 70 עולה הסיכוי לשבץ מורגי שהוא שבץ אשר גורם לדימום תוך מוחי כתוצאה מקרע בכלי הדם במוח. נראה, אם כן, שחשוב להבין שכולסטרול הינו חשוב לגוף אך חשוב להקפיד על ערכים תקינים ומאוזנים כדי להימנע מבעיות הקשורות ברמות גבוהות שלו או נמוכות שלו.

Picture of טל מרום מטפלת בכולסטרול
טל מרום מטפלת בכולסטרול

טל מרום, מנהלת ומיידת המרכז לטיפול בכולסטרול. טל מגיעה עם ניסיון עשיר בתחום ומיד לאחר סיום הלימודים באקדמיה הקדישה את זמנה לעזור למטופלים להגיע להצלחות ותוצאות משנות חיים

אז מה היה לנו בכתבה: