הקשר בין קפה לכולסטרול

קפהאת הכולסטרול ואת השפעתו המזיקה כולם מכירים. מה שלא תמיד מוזכר זאת העובדה שכולסטרול הוא חיוני, כאשר הוא לא עובר מינון בלתי סביר. אלא שכאשר הוא מצוי בגוף האדם בכמויות גדולות מידי, הוא גורם לנזקים רבים ומעורב בהתפתחות מחלות שונות הקשורות בלב ובכלי הדם. הימצאות הכולסטרול הרע בכמויות גדולות קשור בתהליך של הסתיידות כלי הדם, עובדה שעשויה להעמיד את האדם בסכנה.

רמת כולסטרול גבוהה מקושרת על פי רוב עם צריכה מוגזמת של מאכלים מן החי, במיוחד מאכלים שמנים. מומחי תזונה ורופאים ממליצים, אם כן, להמעיט בצריכתם, במיוחד כאשר רמות הכולסטרול בדם גבוהות. מחקרים חדשים מגלים עובדה נוספות. גם צריכה של קפה עשויה להזיק מבחינה זו. הבשורות הטובות – המחקרים נותנים גם פתרונות.

מחקרים רציניים

המחקרים שמצאו קשר בין צריכת קפה לבין כולסטרול אינם מחקרים שוליים. לאמיתו של דבר, מדובר בממצאים שהם פרי של מחקרים רציניים שחקרו את רמת הכולסטרול בקרב שותי קפה במספר של אלפים רבים. למרות שלא ברור עדיין איזה מרכיב שמצוי בקפה הוא ה"אשם" בממצאים אלה, הרי שכבר התגבשו המלצות כיצד לנטרל את השפעתו המזיקה של הקפה.

יתרונות הקפה וחסרונותיו

מזה שנים רבים ישנם המצדדים בשתייה של קפה. המדובר, כמובן, בצריכה מבוקרת שכן לקופאין שבקפה יש גם סגולות טובות וגם סגולות פחות טובות. הקפאין נחשב לגורם שמביא להרגשה של ערנות, הוא נחשב למשפר מצב רוח, ויש אף ממצאים שמראים שהוא בעל השפעה חיובית וארוכת טווח על הזיכרון האנושי.

יחד עם זאת, הקופאין כחומר ממכר עשוי להביא גם ליתר לחץ דם, לעלייה בדופק ולתסמיני גמילה במקרה של הפחתה של צריכה גבוהה.

לצד השלילי של הקפה נוספו, כאמור, ממצאים מחקריים רציניים שמקשרים בין שתיית קפה במינון גבוה לבין עליה בנזקי הכולסטרול בגוף. ראוי לציין שהדבר איננו נובע דווקא מהימצאות הקופאין שבקפה. למען האמת הגורם הישיר לבעיה שתתואר מיד, עדיין איננו ברור.

מהות הבעיה

בניגוד למה שנדמה במבט ראשון, עיון מדוקדק במחקרים מראה שהבעיה העיקרית איננה בעליה של רמת הכולסטרול כשלעצמה. הבעיה נעוצה בכך שהקפה מביא לשקיעה מהירה ומוגברת יותר של הכולסטרול על דפנות העורקים. אותה הסתיידות עורקים חשובה לא פחות ואולי אף יותר, מאשר עלייה ברמת הכולסטרול בדם.

 לא מוותרים על הקפה

חשוב לומר, למרות כל הממצאים, שאין חובה לוותר על שתיית הקפה של הבוקר, וגם לא על שתיית הקפה של אחר הצהריים של כל שעה אחרת. הבעיה שתוארה לעיל מאפיינת רק אנשים שרגילים לשתות את הקפה שלהם בהרתחה.

הסיבה לכך טרם הובהרה די צורכה, אבל החוקרים מציינים שכאשר מדובר בקפה שהוכן באופן אחר, קפה פילטר למשל, או אספרסו, לא נמצא כל הבדל ברמת הכולסטרול, אפילו בקרב צרכני קפה רציניים. רוצים מכונת אספרסו? באתר icoffee תמצאו את כל האפשרויות.

דווקא קפה מורתח

לא מעט חובבי קפה מעדיפים דווקא את הקפה המוכן בהרתחה ממושכת. עבורם, צורת הכנה זו של הקפה מפיקה ממנו הרבה יותר טעם וארומה.

עבור אנשים אלה נאמר שכמו בצריכה של מוצרי מזון אחרים שנחשבים בלתי בריאים, גם צריכה של קפה מורתח, כאשר היא נעשית במידה, אינה מביאה עימה נזק משמעותי.

יתר על כן, ישנה אפשרות נוספת, אשר תפחית את חומרת הבעיה ואפילו תבטל אותה כליל, גם עבור לוגמי הקפה המורתח. כל שצריך לעשות בטרם שתיית הקפה, בכדי למנוע את העלייה ברמת הכולסטרול (או כדי להפחית את הכולסטרול מרמתו הנוכחית), הוא לצרוך את הקפה המורתח רק לאחר שהוא עובר סינון.

Picture of טל מרום מטפלת בכולסטרול
טל מרום מטפלת בכולסטרול

טל מרום, מנהלת ומיידת המרכז לטיפול בכולסטרול. טל מגיעה עם ניסיון עשיר בתחום ומיד לאחר סיום הלימודים באקדמיה הקדישה את זמנה לעזור למטופלים להגיע להצלחות ותוצאות משנות חיים

אז מה היה לנו בכתבה: